Thursday, July 18, 2024

Euro 2024 TV channels: How to watch every match on BBC and ITV this summer

Must read

Every game of Euro 2024 will be broadcast live on UK television over the next four weeks as a feast of football hits our screens.

The BBC and ITV are sharing the 36 group games between them, before the knockout fixtures are allocated at a later date.

ITV – whose pundits include Tottenham manager Ange Postecoglou, as well as ex-England players Ian Wright and Gary Neville – have the tournament’s opening game between Germany and Scotland, as well as England’s final group game against Slovenia.

The BBC will broadcast England’s first two group games, with Wayne Rooney, Frank Lampard and Cesc Fabregas among their studio analysts.

Take a look below to find the TV channel for every match at Euro 2024.

Friday, June 14

Group A, Munich: Germany v Scotland (2000)

June 15

Group A, Cologne: Hungary v Switzerland (1400)

Group B, Berlin: Spain v Croatia (1700)

Group B, Dortmund: Italy v Albania (2000)

June 16

Group D, Hamburg: Poland v Netherlands (1400)

Group C, Stuttgart: Slovenia v Denmark (1700)

Group C, Gelsenkirchen: Serbia v England (2000)

June 17

Group E, Munich: Romania v Ukraine (1400)

Group E, Frankfurt: Belgium v Slovakia (1700)

Group D, Dusseldorf: Austria v France (2000)

June 18

Group F, Dortmund: Turkey v Georgia (1700)

Group F, Leipzig: Portugal v Czechia (2000)

June 19

Group B, Hamburg: Croatia v Albania (1400)

Group A, Stuttgart: Germany v Hungary (1700)

Group A, Cologne: Scotland v Switzerland (2000)

June 20

Group C, Munich: Slovenia v Serbia (1400)

Group C, Frankfurt: Denmark v England (1700)

Group B, Gelsenkirchen: Spain v Italy (2000)

June 21

Group E, Dusseldorf: Slovakia v Ukraine (1400)

Group D, Berlin: Poland v Austria (1700)

Group D, Leipzig: Netherlands v France (2000)

June 22

Group F, Hamburg: Georgia v Czechia (1400)

Group F, Dortmund: Turkey v Portugal (1700)

Group E, Cologne: Belgium v Romania (2000)

June 23

Group A, Frankfurt: Switzerland v Germany (2000)

Group A, Stuttgart: Scotland v Hungary (2000)

June 24

Group B, Leipzig: Croatia v Italy (2000)

Group B, Dusseldorf: Albania v Spain (2000)

June 25

Group D, Berlin: Netherlands v Austria (1700)

Group D, Dortmund: France v Poland (1700)

Group C, Cologne: England v Slovenia (2000)

Group C, Munich: Denmark v Serbia (2000)

June 26

Group E. Frankfurt: Slovakia v Romania (1700)

Group E, Stuttgart: Ukraine v Belgium (1700)

Group F, Hamburg: Czechia v Turkey (2000)

Group F, Gelsenkirchen: Georgia v Portugal (2000)

June 29

Round of 16, Berlin: runner-up Group A v runner-up Group B (1700)

Round of 16, Dortmund: winner Group A v runner-up Group C (2000)

June 30

Round of 16, Gelsenkirchen: winner Group C v third place Group D/E/F (1700)

Round of 16, Cologne: runner-up Group B v third place Group A/D/E/F (2000)

July 1

Round of 16, Dusseldorf: runner-up Group D v runner-up Group E (1700)

Round of 16, Frankfurt: winner Group F v third place Group A/B/C (2000)

July 2

Round of 16, Munich: winner Group E v third place Group A/B/C/D (1700)

Round of 16, Leipzig: winner Group D v runner-up Group F (2000)

July 5

Quarter-final, Stuttgart: winner round-of-16 match 3 v winner round-of-16 match 1 (1700)

Quarter-final, Hamburg: winner round-of-16 match 5 v winner round-of-16 match 6 (2000)

July 6

Quarter-final, Dusseldorf: winner round-of-16 match 4 v winner round-of-16 match 2 (1700)

Quarter-final, Berlin: winner round-of-16 match 7 v winner round-of-16 match 8 (2000)

July 9

Semi-final, Munich: winner QF1 v winner QF2 (2000)

July 10

Semi-final Dortmund: winner QF3 v winner QF4 (2000)

July 14

Final, Berlin (2000)

Latest article